Fizan » 26. Cilt » KUR’AN

KUR’AN

Diyanet Islam Ansiklopedisi 26. Cilt 383. Sayfa KUR’AN Maddesi


Ozet:


KUR’AN

(القرآن)

İslâm dininin kutsal kitabı.

I. TARİFİ ve İSİMLERİ

II. TARİHİ

III. TERTİBİ

IV. MAH ... devamini tdvislamansiklopedisi.org adresinden okuyabilirsiniz.


Ozet: IV. MAHİYETİ

Kur’ân-ı Kerîm “Allah kelâmı” olarak tanımlanır. Kelâm anlamlı sözü ifade ettiği için bir muhataba yönelik olmayı (hitap) içermektedir. Yönelik olma bi ... devamini tdvislamansiklopedisi.org adresinden okuyabilirsiniz.


Ozet: V. MUHTEVASI

Kur’ân-ı Kerîm, Hz. Peygamber’in ilk muhatabı olan toplulukların çeşitli tavır ve davranışlarına, ihtiyaçlarına, olayların gelişimine vb. değişik hal ve ş ... devamini tdvislamansiklopedisi.org adresinden okuyabilirsiniz.


Ozet: VI. İ‘CÂZI ve ÜSLÛBU

Hz. Muhammed, kendisinin Allah’ın el-çisi olduğunu ve Allah katından vahiy aldığını insanlara ilân edip herkesi yeni dine davet faaliyetlerine girişin ... devamini tdvislamansiklopedisi.org adresinden okuyabilirsiniz.


Ozet: VII. AÇIKLANMASI ve YORUMLANMASI

Kur’ân-ı Kerîm’in müslümanların din ve dünya hayatları için temel rehber olması, onun nüzûl ortamından kıyamete kadar farklı muhit ve za ... devamini tdvislamansiklopedisi.org adresinden okuyabilirsiniz.


Ozet: VIII. KUR’AN İLİMLERİ

Kur’an ilimleri (ulûmü’l-Kur’ân) tamlaması esas itibariyle Kur’an’la doğrudan ilgili olan disiplinleri kapsar. Kur’ân-ı Kerîm’le alâkası o ... devamini tdvislamansiklopedisi.org adresinden okuyabilirsiniz.


Ozet: X. KUR’AN’LA İLGİLİ FIKHÎ HÜKÜMLER

Kur’ân-ı Kerîm, tefsir ilminin merkezinde yer almasının ve diğer birçok ilim dalını belli seviyelerde ilgilendirmesinin yanı sıra, ... devamini tdvislamansiklopedisi.org adresinden okuyabilirsiniz.


Ozet: XI. KUR’AN ve KİTÂB-ı MUKADDES

Kur’an İslâm’ın temel kaynağı, müslümanların inanç ve yaşayışları için başlıca hareket noktasıdır. Çünkü tebliğcisinin rolü ne ... devamini tdvislamansiklopedisi.org adresinden okuyabilirsiniz.


Ozet: XII. EDEBİYAT

Genellikle üç döneme ayrılarak incelenen Türk edebiyatının sekiz-dokuz asırlık en uzun, en verimli devresi, İslâm dini ve medeniyetiyle ona hâkim vasıflarını k ... devamini tdvislamansiklopedisi.org adresinden okuyabilirsiniz.


Ozet: XIII. LİTERATÜR

Kur’ân-ı Kerîm üzerine yapılan çalışmalar, biri Kur’an’ın açıklanması ve yorumuyla ilgili eserler, diğeri Kur’an’ın toplanıp mushaf haline getiril ... devamini tdvislamansiklopedisi.org adresinden okuyabilirsiniz.

---
KUR’AN diyanet islam ansiklopedisi ilgili maddesi

Bize Yaziniz
Tüm Ciltler: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44

Sitemizde sadece madde başlıklarının listesi yer almaktadır. Maddeler tıkladığında içerik TDV resmi websitesinin ilgili sayfadaki veriler gösterilmektedir.

Diyanet İslam

 

Son Bakilanlar
Secmeler