Fizan » 19. Cilt » IRAK

IRAK

Diyanet Islam Ansiklopedisi 19. Cilt 83. Sayfa IRAK Maddesi


Ozet:


IRAK

(العراق)

Ortadoğu’da bir İslâm ülkesi.

I. FİZİKÎ ve BEŞERÎ COĞRAFYA

II. ORTAÇAĞ MÜSLÜMAN COĞRAFYACILARINA GÖRE I ... devamini tdvislamansiklopedisi.org adresinden okuyabilirsiniz.


Ozet:


II. ORTAÇAĞ MÜSLÜMAN COĞRAFYACILARINA GÖRE IRAK

Ortaçağ İslâm coğrafyacılarının eserlerinde Irak’ın sınırları, nehirleri, yeryüzü şekilleri, iklimi, id ... devamini tdvislamansiklopedisi.org adresinden okuyabilirsiniz.


Ozet:


III. TARİH

1. Başlangıçtan Osmanlı Dönemine Kadar. Tarihte Mezopotamya adıyla bilinen stratejik öneme sahip sulak ve bereketli Irak toprakları en eski çağlardan it ... devamini tdvislamansiklopedisi.org adresinden okuyabilirsiniz.


Ozet:


2. Osmanlı Dönemi.

a) XVI-XVIII. yüzyıl. Osmanlılar, Yavuz Sultan Selim’in Suriye ve Mısır’ı fethinden sonra Irak bölgesine ilgi duymaya başladılar. Bunda ikti ... devamini tdvislamansiklopedisi.org adresinden okuyabilirsiniz.


Ozet:


b) XIX. yüzyıl.

Memlük valilerinin sonuncusu olan Dâvud Paşa’nın on dört yıl süren (1817-1831) yönetimi sırasında başarılı bir şekilde uyguladığı çeşit ... devamini tdvislamansiklopedisi.org adresinden okuyabilirsiniz.


Ozet:


3. Son Dönem.

I. Dünya Savaşı sonrasında toplanan San Remo Konferansı’nda (19-26 Nisan 1920) galip devletler Osmanlı Devleti’nin Arap vilâyetlerini aralarında pa ... devamini tdvislamansiklopedisi.org adresinden okuyabilirsiniz.


Ozet:


4. Irak Türkleri.

Irak’ta Türkmen, Musul Türkleri ya da Kerkük Türkleri adlarıyla bilinen ve Kuzey Irak’ta Musul yahut el-Cezîre denilen bölgede ve kuzeybatıdan ... devamini tdvislamansiklopedisi.org adresinden okuyabilirsiniz.


Ozet:


IV. KÜLTÜR ve MEDENİYET

Irak’ın fethinden sonra Hz. Ömer bölgenin İslâmlaşması için bazı tedbirler aldı. Basra ve Kûfe şehirlerinin kurulmasından sonra bu ... devamini tdvislamansiklopedisi.org adresinden okuyabilirsiniz.


Ozet:


2. Eğitim ve Öğretim.

Birçok eski medeniyete beşiklik etmiş olan Irak eğitim öğretim tarihi açısından zengin bir geçmişe sahiptir. Elde edilen kazı sonuçları ... devamini tdvislamansiklopedisi.org adresinden okuyabilirsiniz.


Ozet:


3. Mimari.

Irak’ta İslâm mimarisi altın çağını Abbâsî, Selçuklu ve Atabekler döneminde yaşamış, ancak bu eserlerin çoğu günümüze ulaşmamıştır. Başla ... devamini tdvislamansiklopedisi.org adresinden okuyabilirsiniz.

---
IRAK diyanet islam ansiklopedisi ilgili maddesi

Bize Yaziniz
Tüm Ciltler: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44

Sitemizde sadece madde başlıklarının listesi yer almaktadır. Maddeler tıkladığında içerik TDV resmi websitesinin ilgili sayfadaki veriler gösterilmektedir.

Diyanet İslam

 

Son Bakilanlar
Secmeler