Fizan » 4. Cilt » AYASOFYA

AYASOFYA

Diyanet Islam Ansiklopedisi 4. Cilt 206. Sayfa AYASOFYA Maddesi


Ozet:


AYASOFYA

Bizans devrinde İstanbul’un en büyük kilisesi iken fetihten sonra şehrin baş camii haline getirilen ve etrafında zamanla bir külliye teşekkül eden mâbed. ... devamini tdvislamansiklopedisi.org adresinden okuyabilirsiniz.


Ozet:

AYASOFYA HAMAMI. Ayasofya Camii’nin karşısında inşa edilen XVI. yüzyıla ait bir çifte hamamdır. Erkekler kısmının kapısı üstünde bulunan ve Hüdâyî mahlaslı şair ta ... devamini tdvislamansiklopedisi.org adresinden okuyabilirsiniz.


Ozet:

AYASOFYA İMARETİ. Sultan I. Mahmud tarafından Ayasofya Camii’nde girişilen büyük tamir ve ek binalar yapımı sırasında inşa edilmiştir. Kitâbelerinden öğrenildiğine gö ... devamini tdvislamansiklopedisi.org adresinden okuyabilirsiniz.


Ozet:

AYASOFYA KÜTÜPHANESİ. Ayasofya Camii içinde Sultan I. Mahmud tarafından kurulmuştur. Gerek mimarisi gerekse zengin koleksiyonu ve devrine göre geniş personel kadrosuyla dikkati ... devamini tdvislamansiklopedisi.org adresinden okuyabilirsiniz.


Ozet:

MİMARİ. Ayasofya Camii’nde büyük bir tamir ile bazı ek binalar yaptırarak burayı bir külliye haline getiren Sultan I. Mahmud tarafından vakfedilen Ayasofya Kütüphanesi, ba ... devamini tdvislamansiklopedisi.org adresinden okuyabilirsiniz.


Ozet:

AYASOFYA MEDRESESİ. Ayasofya Camii etrafında Türkler’in inşa ettiği külliye parçalarından biri olarak yapılmıştır. İstanbul’un fethinin hemen arkasından ilk ihtiyacı ... devamini tdvislamansiklopedisi.org adresinden okuyabilirsiniz.


Ozet:

AYASOFYA MUVAKKİTHÂNESİ. Ayasofya Camii etrafında Türkler’in inşa ettiği külliye parçalarından biri olarak saatlerin muhafazası için yapılmıştır. Bizans devrinde Ayaso ... devamini tdvislamansiklopedisi.org adresinden okuyabilirsiniz.


Ozet:

AYASOFYA SEBİLLERİ. Ayasofya’ya komşu olan ve onun cami olarak vakfedilmesinden çok sonra yapılmış iki sebil binası vardır. Bunlardan birincisi caminin dış avlu duvarının ... devamini tdvislamansiklopedisi.org adresinden okuyabilirsiniz.


Ozet:


AYASOFYA SIBYAN MEKTEBİ.

Sultan I. Mahmud tarafından inşa ettirilen şadırvan, kütüphane ve aşhâne-imaret ile birlikte 1155 (1742) yılına doğru yaptırılmıştır ... devamini tdvislamansiklopedisi.org adresinden okuyabilirsiniz.


Ozet:

AYASOFYA ŞADIRVANI. Sultan I. Mahmud tarafından bu camide girişilen bazı tamir ve ek binalar inşaatı sırasında 1153 (1740-41) yılında yaptırılmıştır. Caminin güneydeki y ... devamini tdvislamansiklopedisi.org adresinden okuyabilirsiniz.

---
AYASOFYA diyanet islam ansiklopedisi ilgili maddesi

Bize Yaziniz
Tüm Ciltler: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44

Sitemizde sadece madde başlıklarının listesi yer almaktadır. Maddeler tıkladığında içerik TDV resmi websitesinin ilgili sayfadaki veriler gösterilmektedir.

Diyanet İslam

 

Son Bakilanlar
Secmeler